Chystáte se vyrazit vlastním autem do zahraničí? Ať už pojedete na pracovní cestu, automobilový veletrh anebo třeba v létě na dovolenou, měli byste se seznámit s dopravními předpisy dané země.

Můžete namítnout, že pravidla provozu nejsou v jednotlivých zemích až tak rozdílná. Ono to ale není jen o dopravních předpisech, ale i o dalších náležitostech související s dopravou v zahraničí, které je nutné znát a řídit se dle nich. Jeden příklad za všechny jsou dálniční známky, které často při cestě do zahraničí potřebujeme.

Dálniční známka v Česku

Dálniční známky jako takové asi není třeba představovat. Většina českých řidičů již někdy dálniční známku potřebovala. Pro Českou republiku je typický dálniční poplatek, který je stanoven dle času. Můžete si tak koupit dálniční známku ve třech různých délkách platnosti. Nejkratší je desetidenní, následuje měsíční a nejoblíbenější je roční, která má prodlouženou platnost na 14 měsíců (např. od 1. 12. 2013 do 31. 1. 2015). Dálniční známky jsou běžně k dostání na benzinových pumpách, na České poště a na dalších označených místech.

Dálniční známka v Rakousku

V sousedním Rakousku je zaveden obdobný systém placení dálničního poplatku jako v Česku. Opět si můžete vybrat ze tří druhů dálniční známky, lišící se pouze v délce platnosti (10 dní, měsíc, rok).

Cena za dálniční známka Rakousko s delší platností je v přepočtu o něco vyšší oproti ČR, ale zároveň známka s platností na 10 dní stojí pouze €8,5. Kromě paušálního poplatku existuje i několik míst, na kterých musíte zaplatit jednorázový poplatek za průjezd.

Doporučujeme si tedy při plánování cesty otevřít portál Tolls.eu, na kterém najdete ucelené informace o dopravě v zahraničí.

 

Autor: Nayu Kim