Pravděpodobně jste v posledních týdnech zaslechli o kauze spojené s chybně vypočítanou RPSN při financování ojetého vozu. Zpráva proběhla většinou médií, například server iDnes se tomu podrobněji věnoval. Pokud vás tato zpráva minula, tak prosím čtěte dále, protože může pomoci vám nebo vašim známým získat zpětně výraznou finanční částku.

O co se jedná?

V některých úvěrových smlouvách, které byly uzavřeny od roku 2011, je špatně uvedena roční procentní sazba nákladů (RPSN, viz níže) a spotřebitel tak zaplatil často i o několik desítek tisíc korun více než podle dohody měl.

Týká se to především spotřebitelských úvěrů na financování ojetého auta, které poskytovali velké finanční instituce jako například Home Credit, ESSOX a GE Money Auto. Důkazem, že se jedná o velkou kauzu je i odhad MF Dnes, který udává vzniklou škodu až na 6 miliard korun, které by mohly být vyplaceny zpět poškozeným spotřebitelům.

Nejspíš jsem byl také poškozen, co mám udělat?

Nejjednodušším a zároveň nejefektivnějším řešením bude se obrátit na nezávislé Sdružení pro podporu práv spotřebitelů – UMBRELLA, které přímo za tímto účelem spustilo webové stránky www.levnejsiauto.cz. Pokud si nejste jisti, že jste byli také poškozeni, tak vám toto sdružení zdarma posoudí váš konkrétní případ a případně vám dokáže zajistit i vrácení většiny úroků a poplatků. Není to nic složitého, za tímto účelem je na jejich stránkách připraven formulář pro žádost o vrácení.

Vzorový příklad

Pojďme se podívat na reálnou úkazku výpočtu jednoho poškozeného spotřebitele. Opravdu se nejedná pouze o pár tisíc, ale o desetitisíce až statisíce!

Pořizovací cena ojetého vozu: 145 987 Kč
Akontace: 25 000 Kč
Poplatek za uzavření smlouvy: 42 345 Kč

Celková výše spotřebitelského úvěru: 163 332 Kč
Počet měsíčních splátek: 48
Výše splátek: 5 752 Kč

Celkově splatná částka dle smlouvy: 276 096 Kč
Celkově splatná částka dle ČNB a ČOI: 164 965 Kč
Částka k vrácení: 111 131 Kč

RPSN (uvedená ve smlouvě): 32,74%
RPSN (dle metodiky ČOI): 60,90%

Co je to RPSN?

RPSN je zkratka pro Roční Procentní Sazbu Nákladů, která v procentech udává celkové náklady na úvěr za jeden rok. Jedná se tedy o součet všech nákladů, od úroku přes veškeré poplatky až po pojištění.
Cílem je, aby se podle RPSN daly porovnávat jednotlivé nabídky, protože nezáleží pouze na nabízeném úroku, ale i na dalších nákladech. Pokud se některé poplatky nezahrnou do RPSN, tak se jedná o klamání spotřebitele. Na to se zaměřil i zákon s účinností od roku 2011. Pokud je ve smlouvě špatně vypočítané RPSN, tak se úrok zpětně snižuje na diskontní sazbu ČNB, avšak musí to sám spotřebitel zjistit a upozornit na to věřitele.