Každý řidič minimálně jednou za pár let řeší výběr pneumatik. Většinou vybíráme mezi konkrétními značkami, modely nebo rozměry, ale ne všichni řidiči vědí, že kromě letních a zimních pneumatik je možné si koupit i celoroční pneu. Jaké mají výhody a naopak nevýhody? Pro koho jsou vhodné?

Co jsou to celosezónní pneumatiky?

Označují se také jako celoroční nebo univerzální pneumatiky. Jedná se o pneu, které můžete využívat celý rok. Ano, i včetně zimních měsíců, ve kterých je povinná jízda na zimních pneu. Znamená to, že jejich parametry splňují předpisy pro jízdu v zimě a zároveň mají dostatečné vlastnosti i pro jízdu v letních měsících.

Jaké mají výhody?

 

  • Hlavní výhodou je pochopitelně úspora času i peněz, protože nemusíme každoročně navštěvovat pneuservis, platit za skladování nevyužitých plášťů a především vlastnit dvě sady pneumatiky nebo dokonce kompletní dvě sady kol.
  • Pokud vlastníme dvě sady, tak se může stát, že zestárnou ještě dříve, než je stihnete naplno opotřebovat. Jinak řečeno po několika letech začínají pneumatiky ztrácet své jízdní vlastnosti vlivem stáří, nikoli pouze fyzickým opotřebením. U celosezónních se vám to pravděpodobně nestane.
  • Pokud na podzim nečekaně přijde mráz nebo začne sněžit, tak budete oproti většině řidičů připraveni.
  • Výrazně bezpečnější než jízda na letních v zimě a menší opotřebení než při jízdě na zimních v létě.

 

Jaké mají nevýhody?

 

  • Nemůžeme čekat, že univerzální pneu budou lepší než ty sezónní, které se již při vývoji specializují jen na určité jízdní podmínky. Zjednodušeně můžeme říct, že jde o kompromis. Kvalitní zimní i letní pneu budou mít vždy o něco lepší jízdní vlastnosti, především se jedná o brzdnou dráhu.
  • Menší výběr, méně testů, a celkově menší informovanost.
  • Jednotné rozměry na celý rok, což každému nemusí vyhovovat.

 

Pro koho jsou univerzální pneumatiky vhodné?

 

  • Jednoznačně pro řidiče, kteří jezdí autem pouze příležitostně a najednou ročně nízký počet kilometrů. Může to být například vhodné i pro druhé/třetí auto v rodině.
  • Vhodné je to i pro sváteční řidiče, kteří autem jezdí jen v létě na chatu a v zimních měsících mají auto většinu času garážované.

 

Pro který druh se tedy rozhodnout?

Názory se různí, což je pochopitelné. Každý by si měl vybrat především podle jeho potřeby. Každopádně my máme rádi věci na 100%, takže raději volíme dvě sady pneu.

PR