Stalo se vám někdy, že jste si při couvání odřeli lak, poškrábali disk kola nebo dokonce prorazili pneumatiku o obrubník? Pokud ne, tak gratulujeme, patří mezi výjimky. Nám ostatním se bohužel čas od času něco podobného stane.

Mně osobně se to stalo i přesto, že mám zabudovanou zvukovou signalizaci pro couvání. Občas se stane, že nefunguje správně a pípá stále stejným tónem a frekvencí po celou dobu zařazení zpátečky.

Menší kolize se mi bohužel stala i v případě, že signalizace fungovala správně. Moc jsem se na ni spoléhal a pořádně neviděl co se děje, takže z boku vycouvalo jiné auto, které senzory nezaznamenaly. Kdybych tam pořádně viděl, tak by se to nestalo, což mě přivedlo k couvacím kamerám do auta. Jaké z nich dávají smysl?

Bezdrátová couvací kamera pro smartphony

Prvním kouskem je cenově dostupná a chytře řešená wifi couvací kamera do auta, která komunikuje bezdrátově s chytrým telefonem, takže není třeba žádná další obrazovka. Funguje na telefonech s operačním systémem Android a iOS, takže je to prakticky dostupně řešení pro většinu řidičů. Dosah bezdrátového přenosu je maximálně 10 metrů, takže je to vhodně především pro osobní auta a menší karavany.

Osobně používám v autě telefon jak k navigaci, tak občas i k pouštění hudby skrze audio systém, takže mě zaujala tato možnost dalšího využití mého chytrého telefonu.

Bezdrátová couvací kamera v rámečku SPZ

Dalším zajímavým řešením je již klasická couvací kamera s vlastním monitorem. V tomto případě je umístěna kamera přímo v rámečku na SPZ, ale nemusíte se bát, že by byla moc nápadná.

V tomto případě je dosah signálu až 50 metrů, takže je oproti předchozí variantě vhodná pro libovolný dopravní prostředek, pochopitelně nejčastěji pro nákladní automobil a větší obytný vůz. Další vychytávkou je, že jsou v rámečku také infračervené diody, které dokážou dostatečně osvítit prostor i ve tmě.

Couvací kamera s velkým monitorem

Poslední řešení je pro opravdové profesionály nebo fajnšmekry. Jedná se o video-systém s barevným monitorem o úhlopříčce téměř 18 centimetrů.

Dosah signálu je 25 metrů, takže opět není problém pro libovolné vozidlo. Také není problém připojit další tři samostatné kamery. Osvětlovací diody jsou samozřejmostí. Pokud tento systém zrovna nepotřebujete, tak může mít monitor více využití, například jako obrazovka pro pouštění filmů.

Z mého pohledu dává parkovací kamera smysl a nestojí tolik jak se může na první pohled zdát, koupit si ji můžete například na couvaci-kamery.eu.

Komerční sdělení