Ze statistik Ministerstva dopravy ČR vyplývá, že si do konce roku 2017 vyměnilo řidičský průkaz 66 % motoristů. V absolutních číslech šlo o 529 tisíc držitelů řidičských průkazů z roku 2007 s dobou platnosti na 10 let. Právě v tomto roce bylo vydáno nejvíce řidičských průkazů v celé historii České republiky.

K výměně řidičského průkazu se však nedostavili ani zdaleka všichni řidiči. Momentálně je evidováno cca 270 tisíc propadlých průkazů, z nichž většina patří řidičům starších 61 let. Předpokládá se, že někteří si řidičský průkaz nevyměnili za nový z důvodu, že již aktivně neřídí. Nejvíce držitelů propadlých řidičáků pochází z Prahy, Moravskoslezského kraje a Jihomoravského kraje.

Výměna řidičského průkazu není zdlouhavá. Stačí se dostavit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (dle vašeho místa bydliště) a vzít si s sebou platný průkaz totožnosti, současný řidičský průkaz a jednu průkazovou fotografii.

Řidičský průkaz

Standardní lhůta pro vydání řidičského průkazu je 20 dní a neplatí se žádný poplatek. Dokonce ani v případě, že se dotyčný dostaví s již propadlým průkazem. Za opožděnou výměnu úřady řidiče nijak nepokutují. Pokud řidič vyžaduje expresní vydání do 5 dní, zaplatí správní poplatek ve výši 500 Kč.

Autoškola Praha King připomíná, že ačkoliv není výměna propadlého řidičského průkazu pokutována, zapomnětlivým řidičům hrozí pokuta za jízdu bez platného dokladu, a to ve výši 2000 Kč na místě a 2500 Kč ve správním řízení.

V roce 2018 čeká výměna propadlého řidičského průkazu téměř 654 tisíc motoristů. Pokud se povinnost týká i vás, nemusíte čekat až na poslední chvíli – o výměnu lze zažádat již 3 měsíce před expirací dokladu. Od července navíc nebude nutná vlastní fotografie, protože úředníci dostanou digitální fotoaparáty a budou pořizovat fotky stejně jako v případě pasů a občanských průkazů.

Komerční sdělení