Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla je jednou z pojistek, kterou musí mít sjednanou každý majitel nebo provozovatel auta, ale třeba i motorky. Laicky se této pojistce říká povinné ručení. I když je ze zákona povinná, neznamená to, že si nelze vybrat pojišťovnu, nebo ji v budoucnu změnit. A vyplatí se to? Rozhodně ano. Podívejte se s námi, jak změnu realizovat.

Výpověď smlouvy je základ

Teoreticky je možné mít hned dvojici pojistek, ale z praktického hlediska bude plnění uplatňováno jenom u jedné. Takže je to jenom zbytečný náklad navíc. Pokud plánujete změnu, tedy přechod jinam, je dobré vědět, jak vypovědět smlouvu. Není nutné obávat se jakýchkoliv složitostí. Právě charakteristika výpovědi ukazuje, že se změna vyplatí i s přihlédnutí k administrativní náročnosti. Stačí krátké oznámení, že podáváte výpověď. A to můžete:

  • Zaslat elektronicky
  • Podat osobně
  • Zaslat poštou

Roli při výpovědi hraje termín. Pokud se vám povede podat ji před výročím pojistky, bude končit k tomuto datu. Jinak je nutné počítat s výpovědní lhůtou – nejčastěji v délce několika měsíců.

Zjistěte, jaká pojistka je na trhu nejvýhodnější

Orientační zjištění doporučíme realizovat ještě před tím, než výpověď podáte. Někdy se totiž může stát, že máte pojistku nejlevnější už nyní. Moc časté to ale není a tak většina lidí přestupem k jiné pojišťovně ušetří. A jak zjistit, která je na tom finančně nejlépe? Je to celkem jednoduché. Pomůže kalkulačka povinného ručení. Online nástroj, který pomůže jak vypočítat výslednou cenu, stejně jako ji pomůže porovnat napříč jednotlivými pojišťovnami. Díky tomu lze zjistit, že není problémem ušetřit nikoliv jenom stokoruny, ale mnohdy to mohou být i tisíce korun ročně.

Co vše u pojištění sledovat?

Vždy myslete na to, že cena není vše. Pokud se vám má změna opravdu vyplatit, je dobré hledět na to, co za sjednanou cenu dostanete. Některé pojišťovny lákají na extrémně nízké ceny, ale tomu odpovídá i charakter ochrany. Proto doporučujeme zvolit směr, kterým je kvalitní pojistka za nejnižší cenu. Na co při sjednání hledět? Toto jsou hlavní věci:

  • Maximální výše pojistného plnění
  • Rozsah pojistného krytí
  • Doplňkové služby

Pozor na termín nové smlouvy

Máte vybranou novou pojistku? Není nic jednoduššího, než sjednat smlouvu. To samo o sobě není zase až tak nic složitého. Potřebujete k tomu jenom doklad vaší totožnosti a technický průkaz vašeho vozu. S tím ručení bez problémů sjednáte. Na co však doporučujeme dát pozor, to je termín platnosti nové smlouvy. Mělo by se jednat o den, který následuje po dni, kdy končí vaše původní pojistka. Proč je to tak důležitá? Pokud nová pojistka začne platit dříve, budete po určité období platit dvěma pojišťovnám. Pokud déle, budete určitý čas bez pojištění, což je také velké riziko. Daná data by tedy měla navazovat.

Sjednat novou pojistku lze jednoduše online

Jak se při porovnání cen dozvíte, změna pojišťovny se vám po finanční stránce rozhodně vyplatí. Ani s ohledem na administrativu se nejedná o nijak zatěžující krok. A jak je to s ohledem na čas, který musíte absolvovat v rámci změny? I ten můžete počítat na několik málo minut. I to potvrzuje, že se změna vyplatí.

Pozitivem je, že kvůli sjednání nové smlouvy nemusíte kamkoliv chodit, jelikož vše zvládnete v pohodlí domova. Nové povinné ručení sjednáte online, kdykoliv a odkudkoliv. Stačí jenom vyplnit hlavní údaje a potom už jenom potvrdit návrh konkrétní smlouvy. A jak je to s platbou? Žijeme v moderní době a tak si stačí vzít k ruce svou platební kartu a vše ihned zaplatit. Za pár vteřin přijdou pojišťovně peníze, ta vám obratem zašle zelenou kartu do mailu a vy můžete bez obav vyjet na silnice.

Komerční sdělení