V lednu roku 1974 se ve Wolfsburgu začala vyrábět první generace jednoho z nejúspěšnějších modelů koncernu Volkswagen, kompaktní vůz s názvem Golf. Tento vůz měl nahradit svého předchůdce, velmi oblíbený automobil VW Beatle, který byl vyráběn po úctyhodnou dobu 36 let. VW Golf I – první generace se stal velmi oblíbeným automobilem a po dvou letech výroby v roce 1974 sjel z pásů výrobní linky Golf s pořadovým číslem jeden milion což byl na tehdejší dobu velký prodejní úspěch.

Golf první generace byl vyráběn se čtyřmi verzemi motoru. Jako první z malých automobilů od Volks Wagenu, byl poháněn i naftovým motorem a do výroby se dostala rovněž sportovně laděná verze VW Golf GTI. Golf si získával stále větší oblibu a plně nahrazuje dlouho vyráběný VW brouk. Golf první generace si získal ještě jedno prvenství, stal se prvním německým automobilem vyráběným v Spojených státech amerických, kde se i prodával pod jménem Rabbit.

První vozy Golf sjely z montážní linky s motorem o výkonu padesáti koní a obsahem motoru 1,1 litru. Výroba první generace tohoto úspěšného vozu nastartovala historii jednoho z nejprodávanějších automobilů nejen společnosti Volkswagen, ale i celého automobilového trhu. Jako zajímavost uvádíme, že tento vůz byl prodávan nejen pod názvy Golf a Rabbit, ale i jako Caribe a Citi.

Výroba: 1974 – 1983
Motorizace pro VW Golf I – první generace: 1.1, 1.5, 1.5D, 1.1, 1.5, 1.5D