Rodinné vozy jsou dnes velmi oblíbené nejenom u nás, ale i po celém světě. Na druhou stranu musíme říci, že velký tlak na cenu může způsobovat, že odhlučnění automobilů není na takové úrovni, jak by se očekávalo. Na druhou stranu to není zase až tak velký problém, jelikož odhlučnit automobil lze i dodatečně. Pokud máte rodinné auto a hledáte správný postup, stejně jako tipy na ideální materiály, podívejte se společně s námi na hlavní rady.

Kapota je základ

Je to právě hluk z vašeho motoru, který může způsobit, že jízda nebude tak komfortní, jak jste očekávali. Hlavně ve vyšších otáčkách tak může být hluk motoru až nepříjemný. Nehledě na případný výskyt vibrací. Proto je při odhlučnění rodinného vozu třeba začít právě zde. Správnou cestou je použít dvě vrstvy kvalitních materiálů. Základem odhlučnění kapoty je materiál označovaný jako Stp Anticor G, díky kterému se vám povede velmi dobře eliminovat jakékoliv nepříjemné vibrace. Jako druhou vrstvu je nutné použít termoakustický materiál, který zároveň dokáže nabídnout i vysokou odolnost, třeba při kontaktu s olejem, nebo vodou. Naším doporučovaným tipem je z hlediska vlastností, ale i jednoduchého použití produkt StP AK10.

Nezapomínejte na podběhy

Právě ty jsou také celkem riziková místa, skrz která je přenášen hluk do vašeho interiéru, což požitek z jízdy výrazně kazí. Hlavně potom při vyšších rychlostech, kdy se k vám do interiéru přenáší hluk spojený s jízdnou pneumatiky po vozovce. Naštěstí i zde existuje správné řešení. Nejprve je stejně jako v předchozím případě nutné eliminovat vibrace. Daný antivibrační materiál, který doporučujeme, je StP isilver Antitrust. Dále neopomíjejte také eliminaci hluku, kdy se dokonale hodí VBF Noise 6. Ten zaujme i tím, že je voděodolný. Pokud realizujete odhlučnění podběhu svépomocí, myslete i na kovové části, na které je dobré aplikovat materiál StP Bomb Premium, který patří mezi to nejlepší na našem trhu. Ani zde však nezapomínejte na doplňující vrstvu, kterou je Stp Anticor G.

Odhlučnit je třeba také dveře

Při odhlučnění rodinného auta byste rozhodně neměli zapomínat také na vaše dveře. Zde se mohou objevit hned dva problémy. Ten první je spojený s hlukem, který vzniká při rychlejší jízdě – podobně jako u podběhů. Dále je odhlučnění dveří dobré v souvislosti s tím, abyste si mohli vychutnat bezproblémový poslech hudby skrz reproduktory, které jsou v nich umístěné. V první fázi odhlučňování je nutné eliminovat jakékoliv rezonance. Proto je vhodné použít materiál StP Anicor G, který se aplikuje na vnější část dveří. Důležité je ho doplnit další vrstvou, kterou je buď StP AK10, popřípadě je to silnější alternativa s označení, StP AK15. Právě číslice v názvu upozorňuje n a to, jak silný daný konkrétní materiál je.

Opomíjet nesmíte ani vnitřní část dveří. Sem doporučujeme nalepit buď materiál StP Anticor L, nebo jeho silnější alternativu o tloušťce 1,8 milimetru, která nese název Stp iSilver. Finální fází už je jenom izolace míst, kde je samotný tapecírunk. Na něho aplikujte StP Anticor L, jelikož díky tomuto materiálu bez problémů eliminujete jakékoliv vibrace plastů. I zde neopomíjejte druhou vrstvu. V daném případě je doporučovanou volbou materiál s označením StP Biplast 10.

Rizikovým místem je i zavazadlový prostor a podlaha

Ano, i toto jsou místa, kterým se při odhlučnění rodinného automobilu doporučujeme věnovat. Pokud začneme právě v oblasti zavazadlového prostoru, opět musíme říci, že správnou volbou pro eliminaci vibrací a hluku je použití kombinace dvou materiálů. Tím prvním je StP Anicor G. Ten následně doporučíme kombinovat s druhým materiálem. Tím prvním je StP NG04, který je tenčí, popřípadě je možné aplikovat materiál číslo dvě, který je silnější. Ten nese označení StP NG08. Opomíjet určitě nesmíte ani oblast podběhů, na kterou se doporučujeme podobně jako v přední části zaměřit skutečně maximálně. I proto doporučíme aplikovat nejprve velmi silný materiál StP Bomb Premium, který byste měli kombinovat s dalšími dvěma, kterými jsou StP Anicor G a VBF Wave 15. Dále už zbývají jenom páté dveře. Zde se hodí lehký materiál s unikátními vlastnostmi StP Aero, který doplňte klasickým a již zmiňovaným StP AK15.

Pokud jde o podlahu, skrz kterou může do vozu pronikat hluk hlavně během jízdy, lze ji odhlučnit, a dále také zpevnit materiálem StP Anicor G, který rozhodně zaujme svou tloušťkou 2,4 milimetrů. Právě ten má primární podíl na samotném zpevnění, zatímco na pohlcení hluku se hodí materiál StP NG04. Opět platí, že pokud je vaším cílem vytvořit ještě silnější vrstvu, můžete použít druhou verzi označovanou jako StP NG08.

Svépomocí, nebo u profesionála?

Jak postupovat a co použít, to již víme. Lákadlem jednotlivých doporučovaných materiálů je rozhodně jejich celkem snadná aplikace, jelikož mají kvalitní samolepící plochu. Ne vždy ale může být odhlučnění svépomocí ideální a jednoduchou volbou. I to je důvod, proč doporučujeme raději návštěvu profesionála. Nejenom, že má zkušenosti a potřebné zázemí, ale zcela pochopitelně má i znalosti. Díky tomu nejenom zná riziková místa a ví, co a kam nalepit. Stejně tak má profesionál i zkušenosti s ohledem na to, jaké volit kombinace materiálů, aby byl výsledek skutečně dokonalý ve všech směrech. Tedy s ohledem na to, aby byly eliminovány vibrace a hluk, ale i s ohledem na to, aby se materiál hodil do daného prostoru, stejně jako s ohledem na výslednou cenu, spojenou s prací, ale i nákladem na samotné pořízení zmíněných materiálů.

Komerční sdělení