Pořízení auta, které již má pár kilometrů najeto, je věčné téma. Pravdou je, že někteří řidiči nedají na ojetiny dopustit, ale druhá strana preferuje nové vozy. My vám prozradíme, které modely se umístily na předních příčkách v prestižním indexu Warranty Direct a analýzy německé společnosti Dekra a která auta příliš spolehlivá nejsou.
Předtím, než navštívíte autobazar s ojetými vozy, věnujte pár chvil studiu důležitých informací. Index Warranty Direct (pojišťovací společnost) probíhal na vzorku 50 tisíc vozů starých od tří do osmi let. Do hodnocení se promítlo jak stáří vozu, tak nájezd kilometrů, míra selhání a náklady potřebné na opravu. Z těchto kritérií byl sestaven tzv. Reliability Index.
V indexu se na prvním místě umístily vozy Honda Jazz a Mitsubishi Lancer, které byly vyhodnoceny jako nejspolehlivější ojetá auta. Mezi nejhůře hodnocenými se naopak objevilo luxusní Audi RS6 a další drahé vozy. Pravdou je, že u dražších automobilů snižují index vysoké náklady za opravu. U některých modelů navíc hraje roli i to, že jich bylo zkoumáno příliš málo. Mimo to – někdo na konci žebříčku skončit musí.
Vraťme se však mezi cenově dostupnější cenové vozy. Společnost Dekra nejlépe vyhodnotila německé vozy, a to BMW řady 1 (kompaktní vozy), Mercedes-Benz GLK (SUV) a Mercedes-Benz třídy B (MPV). Poměrně dobře si vedly také ojeté vozy Volkswagen.
Dekra do svého průzkumu zařadila pouze modely, u kterých technici zkontrolovali min. tisíc exemplářů. Odborníci zkoumali skutečné závady (např. opotřebení brzd) a nikoliv míru opotřebení pneumatik nebo jiné méně důležité problémy.
Příznivce české značky Škoda jistě potěší vynikající výsledky modelu Roomster, který se umístil nejlépe v kategorii minivanů. Podle techniků jsou u ojetin běžnější pouze méně závažné potíže s předními světlomety a u některých se projevují nedostatky související se spoji šasi.
Komerční sdělení