Při výběru nového nebo ojetého auta se můžeme setkat s mnoha otázkami. Mám raději koupit nové auto s delší zárukou a modernějšími technologiemi, nebo sáhnout po ojetém autě s nižší pořizovací cenou? Jaké jsou výhody a nevýhody obou možností a co je pro mě nejvhodnější? V tomto článku se budeme věnovat těmto otázkám a porovnáme výhody a nevýhody koupě nového a ojetého auta, abyste si mohli udělat lepší představu o tom, co je pro vás nejvhodnější.

Nákup nového auta

Při pořizování nového auta se můžete těšit na řadu výhod. Především je tu záruka na celý vůz, která většinou činí 3 roky nebo 100 000 km. To vám může přinést větší klid, že se s autem v budoucnu nějaké větší komplikace nevyskytnou. Dále jsou u nových aut většinou dodávány vyspělejší a bezpečnější technologie, jako jsou například asistenti pro udržení v jízdním pruhu, adaptivní tempomat nebo automatické brzdění v případě možného nárazu. S novým autem navíc můžete počítat s nižšími provozními náklady, jelikož většinou spotřebovávají méně paliva a jsou účinnější v režimu start-stop.

Nevýhody nového auta

Mezi nevýhody pořízení nového auta patří zejména vyšší pořizovací cena. Nové vozy jsou totiž dražší než ojetiny, a to jak při koupi v autobazaru, tak při pořizování přímo u dealera. Kromě toho může být i vyšší daň z příjmu z prodeje nového vozu. Ačkoliv se může zdát, že nové auto má nižší provozní náklady, opak je pravdou. I u nových aut se musí počítat s nutností pravidelné údržby, která může být finančně náročná.

 

Nákup ojetého vozu

Pokud se rozhodnete pro koupi ojetého auta, můžete ušetřit nemalé finanční prostředky oproti pořízení nového vozu. Ojetá auta jsou totiž cenově dostupnější, a to jak v autobazaru, tak při koupi přímo od soukromníka. Mezi další výhody patří možnost vyzkoušení si auta před koupí a zjistění jeho skutečného stavu a historie. To vám může pomoci při rozhodování, zda je pro vás auto vhodnou volbou.

Nevýhody ojetého auta

Mezi nevýhody ojetých aut patří především absence záruky, což může být pro někoho důležité. Kromě toho mohou mít ojeté auta vyšší nároky na údržbu a opravy, které mohou být finančně nákladné. Ojetá auta navíc mohou mít nižší hodnotu na trhu a jejich cena se může v průběhu času snižovat rychleji než u nových aut. Pokud se rozhodnete pro koupi ojetého auta, měli byste pečlivě zvážit stav vozu a vybrat si auto od ověřeného prodejce nebo od osoby, kterou znáte.

 

Závěr

Rozhodnutí, zda koupit nové nebo ojeté auto, není jednoduché a záleží na vašich osobních preferencích a finančních možnostech. Pokud si můžete dovolit vyšší pořizovací cenu a chcete mít jistotu delší záruky a modernější technologie, pak je pro vás nové auto tou pravou volbou. Pokud hledáte cenově dostupnější variantu a nevadí vám absence záruky, pak by pro vás mohlo být vhodnější ojeté auto. Je důležité vzít v úvahu nejen pořizovací cenu, ale i provozní náklady a možné budoucí opravy a údržby. Nezapomeňte také na fakt, že nové auto může mít možnost odpočtu daně, a naopak nižší provozní náklady. Je tedy dobré se poradit s odborníkem nebo si samostatně zjistit všechny potřeb

Ať už se rozhodnete pro nové nebo ojeté auto, je důležité vybrat si vůz, který vyhovuje vašim potřebám a splňuje vaše požadavky. Ať už je to prostornost, výbava, spotřeba nebo cena, důležité je, abyste se s autem cítili pohodlně a byli s ním spokojeni.

 

Seznam prodejců Volkwagen v Praze a seznam prodejců Volkwswagen v Brně.