Další zima je za námi a s tím se pojí i každoroční výměna ze zimních pneumatik na letní. Letošní zima nás jako řidiče šetřila, ale to samozřejmě není důvod k tomu, abychom přes zimu riskovali a jezdili na letních pneumatikách.

Nebezpečí nehrozí jen při jízdě na sněhu či náledí, ale i při nízkých teplotách, protože se tím začnou zhoršovat jízdní vlastnosti letních pneumatik. Ostatně i zákon se na to v posledních letech zaměřil a jasně určuje povinnost jezdit na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. března. Duben je tedy vhodným měsícem pro přezutí.

Jak a kde pneumatiky skladovat?

V dnešní době je čím dál častější variantou využít služeb pneuservisů. Ti se na tuto problematiku specializují, a za poplatek si u nich většinou můžete nechat zimní či letní pneumatiky uskladnit. Výhodou je, že vám nikde nebudou zabírat místo a také, že budou správně uskladněny, což ovlivňuje jejich životnost.

Druhou možností je uskladnění pneumatik svépomoci. Měli byste ale dodržet základní doporučení výrobců, aby nedošlo například k deformaci. Dosáhnete toho pomocí těcho tří kroků:

  1. Ještě než začnete kola či samotné pneumatiky vyměňovat, tak se doporučuje označit si jejich konkrétní umístění na voze, abyste při opětovné výměně věděli, kam patří a mohli je umístit na stejné místo jako minulou sezónu. Ideálně si poznamenejte i směr otáčení. Typicky se obě označení zakreslují bílou křídou.
  2. Dalším logickým krokem je očistění. To se doporučuje mýdlovou vodou a ideálně ručně, protože například hadice s tryskami s vysokým tlakem můžou plášť poškodit. Počítejte také s tím, že jste si pneu předtím označili křídou, které se snadno smyje, takže bude třeba označení obnovit.
  3. Posledním bodem je uskladnění. Většina z nás je umisťuje do garáže nebo do sklepa, což je v pořádku. Obecně by se mělo jednat o suché místo s nižšími teplotami a bez přímého slunce. Pokud máme pneumatiky na ráfcích, můžeme je položit na zem nebo zavěsit do vzduchu. Pokud je však máme samotné bez ráfků, tak by měly zůstat ve zpřímené poloze a ideálně bychom je měli občas pootočit.

Pokud při letošní výměně zjistíte, že některé vaše letní pneumatiky jsou už značně opotřebované, tak důrazně doporučujeme pořídit si nové, které nebudou ohrožovat vaše zdraví.

Pokud úplně nevíte, které jsou pro vás nejvhodnější, tak vám rád poradí například jeden z největších prodejců u nás pneu360.cz . Můžete si tam zároveň pneumatiky levně koupit a navíc nezaplatíte za poštovné ani korunu a ještě vám budou doručeny hned druhý den.