Většina řidičů občas zaslechne zkratky jako DPF filtr či FAP filtr, ale část z nich stále neví, o co se jedná. Určitě to není žádná ostuda, zvláště pro majitele aut s benzinovým motorem.

Zkratka DPF je označení pro filtr pevných částic, pochází to z anglických slov Diesel Particulate Filter“. Co je ale potom zkratka FAP? Může to být matoucí, ale je to úplně to stejné, pouze je to z francouzských slov Filtre A Particules“. U nás se ale pochopitelně více používá právě první zmíněná.

Co je tedy filtr pevných částic?

Jedná se o filtrační zařízení, které je umístěno ve výfukovém systému a pomáhá ze spalin zachycovat pevné nečistoty, karcinogenní částice, saze a podobné látky, které znečisťují naše ovzduší. Logicky vyplývá, že tyto filtry mají pouze dieselové automobily. Uvádí se, že výfukové spaliny jsou až stonásobně čistší oproti spalinám, které vycházejí po odstranění filtru.

Jak se takové filtry čistí?

Zjednodušeně řečeno se zachycené částice ve filtru spálí vysokou teplotou výfukových plynů. Buď pasivní regenerací – vždy když tomu odpovídají podmínky motoru nebo aktivní regenerací, která nastává vždy po určitém počtu najetých kilometrů.

Tento proces čistění má však nevýhodu, že nikdy není stoprocentní a tak se filtr postupně zanáší, takže dříve či později dojde k nežádoucím projevům, typicky se snižuje výkon motoru a zvyšuje spotřeba nafty.

Často se radí si DPF filtr nechat úplně odstranit a jezdit bez něj, ale to je nesmysl, jednak škodíte životnímu prostředí, můžete dostat velkou pokutu při policejní kontrole a hlavně auto neprojde při příští STK.

Kde koupit nový palivový filtr za rozumnou cenu?

Pokud například sháníte DPF filtr Volkswagen Passat 2.0 TDi, tak vám můžeme doporučit eshop DPFfap.cz, který se specializuje právě na palivové filtry.

Díky tomu jsou odborníci, mají velký výběr a nízké ceny. V případě Passatu mají dostupných hned 5 verzí palivových filtrů. A pokud hledáte filtr pro jiný vůz značky Volkswagen, tak můžete vybírat rovnou z 35 kousků!

Pokud budete mít jakýkoli dotaz, tak vám rádi poradí a v případě nákupu budete mít navíc dopravu zcela zdarma.

Komerční sdělení