Zima se nezadržitelně blíží a s ní i doba každoročního přezouvání z letních pneumatik na zimní. Mnoho řidičů to nechává na poslední chvíli, někteří to dokonce začnou řešit, až když napadne první sníh.

Je důležité si ale uvědomit, že se zimní pneumatiky nepoužívání pouze kvůli jízdě v extrémních podmínkách, tedy ve sněhu a na náledí, ale především jsou přizpůsobeny teplotě a stavu vozovky v zimních měsících.

Jízda na letních pneumatikách v zimních měsících je velké a zbytečné riskování, určitě větší než jízda na zimních pneumatikách v letních měsících. Myslí na to již i zákon, který stanovuje povinnost jízdy na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. března.

Provést výměnu a uskladnění svépomoci, nebo v servisu?

Začneme nejprve výměnou, pokud máte letní i zimní kola na samostatných ráfcích, tak pro většinu z nás není problém kola vyměnit svépomoci. Pokud se vám však nechce, nemáte čas či točíte zimní i letní pneu a jedněch kolech, tak je samozřejmě pneuservis jasnou volbou.

Za pár stovek vám provedou výměnu, vyvážení apod. Otázkou však zůstává kde následně kola/pneumatiky skladovat. Dnešním trendem v otázce skladování je taktéž využití služeb pneuservisů, které pro ně najdou místo a zajistí správné skladování.

Chci uskladnit pneu sám, na co si dát pozor?

Pokud máte dostatek místa a vhodný prostor na uskladnění, tak to může být pro spoustu z nás jasnou volbou, ale nezapomínejte na dodržení několika pravidel. Postupovat můžete takto:

    1. Pneumatiky označte, ideálně před sundáním. Vezměte např. bílou křídu a na každé kolo napište konkrétní umístění na voze (např. zkratku pro levé přední – LP) a také směr otáčení.

 

    1. Pneumatiky očistěte, nejlépe ručně pomocí mýdlové vody. Tento bod můžete prohodit s prvním, hlavní je, abyste pak vše měli správně označené.

 

  1. Pneumatiky uskladněte, typicky v garáži či ve sklepě (suché místo, nížší teploty, bez přímého slunce). Celá kola můžete uskladnit na zemi nebo je zavěsit do vzduchu. Samotné pneumatiky je nutné uchovat ve vzpřímené poloze a doporučuje se je občas pootočit.

Během čištění můžete narazit např. na jednotlivá poškození nebo celkové opotřebení, v takové případě doporučujeme nešetřit a koupit si pro další sezónu nové. Rovněž doporučujeme si s výběrem nechat poradit přímo u konkrétního prodejce, protože při nevhodně zvolených pneu můžou být přetěžovány další díly auta, např. ložisko kola.