Začala nám jarní sezóna, což mimo jiné znamená i opětovné přezutí ze zimních pneumatik na letní. Nejde jen o datum stanovené zákonem, tedy nutnost mít zimní pneumatiky až do 31. března. Výměna je důležitá především kvůli jízdním vlastnostem, které se mění především dle teploty vozovky.

Koupit si nové nebo ojeté pneumatiky?

Nové pneumatiky jsou vždy v lepším stavu a déle vydrží, logicky. To ale neznamená, že by použité pneumatiky byly nekvalitní nebo dokonce nebezpečné. Ostatně i teď jezdíte na použitých pneumatikách, stejně jako všichni ostatní.

Samozřejmě, že vždy záleží na tom, před kolika lety byly vyrobeny, na stylu jízdy, kolik mají najeto a jak se s nimi zacházelo při skladování. To vše ovlivňuje jejich celkovou životnost, která se stanovuje maximálně na 10 let. To je celková životnost pneu od jejich výroby, i kdybyste je vůbec nepoužívali a jen se na ně doma v garáži koukali, protože i tak postupně ztrácejí své původní technické vlastnosti.

Pokud jsou každoročně vytěžovány, tak se odborníci shodují na maximální délce životnosti kolem 5 až 6 let. Opět je pochopitelně velký rozdíl, když se budou pneumatiky využívat na denní bázi, například u vozů taxislužby, nebo budou na autě, se kterým jedeme jednou za týden na chatu. V tom případě můžeme brát v potaz datum výroby a aktuální hloubku dezénu, to mluví za vše.

Vyplatí se tedy koupit použité pneumatiky?

Určitě, ale vždy záleží na konkrétní nabídce ojetých pneu a jejich majiteli. Rozhodně jdou sehnat super kusy v poměru „cena/výkon“ a naopak i ty ne tolik výhodné.

Pokud se v tom moc neorientujete, tak bych nekupoval napřímo od předchozího majitele, ale zeptal bych se ve specializovaných pneuservisech. Tam všechny dodané pláště prohlédnou a dle jejich stavu určí cenu. Pokud jsou poškozeny nebo nějak jinak nesplňují podmínky pro provoz na silničních komunikacích, tak je vyřadí, aby se k vám, ani k nikomu jinému, již nedostali.

Kde koupit pneumatiky z druhé ruky?

Rozhodně ve zmíněných pneuservisech a u dalších firem, které se na to specializují. Za zmínku stojí například pneupraha.eu, kteří již několik let dováží použité pneumatiky ze zemí, které mají na rozdíl od ČR silnice v dobrém stavu, což se projeví i na stavu pneumatik. Výhradně tedy z Německa, Rakouska a Švýcarska.

Cena se vždy liší dle rozměru, stavu a hlouby dezénu pneumatiky. Ceny za 13″ startují již od 250,- Kč za kus a můžete si vybrat z více jak 5000 kusů, které mají na skladě.

Komerční sdělení