Léto nám bohužel pomalu, ale jistě končí. A s tím přichází i každoroční příprava na nadcházející zimní sezónu, která dává zabrat jak nám řidičům, tak i našemu automobilu. Mnoho řidičů nechává přípravu až na poslední chvíli, a to především pokud mají nakoupit novou výbavu, například zimní pneumatiky. Mezi hlavní důvody patří to, že se nevyznají v široké nabídce zimních pneu, které jsou aktuálně dostupné na českém trhu.

Pokud vybírání nových pneumatiky nepatří mezi vaše oblíbené koníčky, ale naopak nechcete trávit svůj volný čas zdlouhavým vybíráním a porovnáváním konkrétních typů a značek, tak rozhodně čtěte dále.

Vybrali jsme pro vás tři ověřené typy zimních pneumatik pro letošní mrazivou sezónu:

Barum Polaris 3

Začínáme již ověřenou klasikou. Tato zimní pneumatika patřila mezi očekávané novinky v minulé zimní sezóně 2011/2012. Vychází z oblíbené řady Barum Polaris 2, oproti které přináší opět zlepšení jízdních vlastností v zimních podmínkách. Zlepšení se týká především jízdy na sněhu, dále je také zkrácena brzdná dráha a v neposlední řadě došlo i na zlepšení kilometrového výkonu. Vylepšení oproti předchozí generaci je znát i na mokré silnici, avšak i tak zůstává stále pro Polaris menší slabinou. Mezi další kladné vlastnosti lze řadit i pozitivní dopadl na spotřebu paliva vozu. Oproti tomu musíme zmínit vyšší hlučnost pneumatiky.

Ve výsledku se jedná o dobrou pneumatiku, která zaujme především poměrem cena/výkon. Dostupná je ve velikostech od 13″ do 17″.

Michelin Alpin A4

Stejně jako Barum Polaris 3 je i Michelin Alpin A4 vylepšeným následníkem své předchozí generace. Mezi jeho opravdu silné stránky patří především nízké opotřebení pneumatiky, které dokládá nezávislým testem. Dle výsledků vydrží Alpin A4 o 35% déle oproti konkurenčním pneu, tedy až o jednu zimní sezónu navíc. Výrobce dále uvádí zkrácení brzdné dráhy o 5% a o 10% efektivnější rozjezd, oboje oproti předchozí generaci Alpin A3 a na zasněžené, mokré či zledovatělé vozovce. Na základě dalších nezávislých testů má aktuální generace Alpin A4 velmi pozitivní dopad na spotřebu. Jako menší nedostatek musíme zmínit vyšší hlučnost pneumatik.

Ve výsledku se jedná o nadprůměrnou pneumatiku, která si obstojně poradí se všemi zimními nástrahami. Doporučujeme. Dostupná je ve velikostech od 14″ do 17″.

Goodyear UltraGrip 8

Značka Goodyear patří zaslouženě mezi legendární a zároveň se snaží svou dobrou pověst udržet i nadále. Na průzkumu požadavků řidičů a následném vývoji UltraGrip 8 si dali inženýři opravdu záležet a výsledkem je mimo jiné i nová patentovaná technologie, která umožňuje využití většího počtu lamel, což zajišťuje lepší ovladatelnost vozu na sněhu i ledu. Nejsilnější stránkou těchto pneu je dle nás přilnavost na mokré vozovce. Především při pokusu o aquaplaning má UltraGrip 8 výborné výsledky, které dosahuje díky správnému rozmístění drážek na odvod vody do stran. Jako menší nedostatek musíme opět zmínit vyšší hlučnost pneumatik, což je však pochopitelné.

Ve výsledku se jedná o další kvalitní pneumatiku, která si spolehlivě a všestranně poradí s nadcházející zimou. Dostupná je ve velikostech od 13″ do 16″.

Všechny uvedené zimní pneu se vyrábí v několika průměrech ráfku a jsou dostupné v mnoha variantách (šířka pneu, boční profil, rychlostní index apod.), takže určitě není problém sehnat přesně ty, které dokonale sednout vašemu vozu. Tak na co ještě čekat? Nenechávejte to na poslední chvíli.