S cílem Ministerstva, odstranit z trhu staré automobily, které budou nahrazovány novými a moderními vozy jsme se již všichni museli smířit. Právě za tímto účelem vznikl pojem „ekologická daň“. Ta udává, že při nákupu staršího vozu, který nesplňuje určité ekologické požadavky budete nuceni tuto eko daň zaplatit. Čím více tento vůz nesplňuje požadavky příslušných norem, tím více financí zaplatíte. Placení eko daně neustále prochází změnami a inovacemi, které je třeba sledovat.

Co platí doposud

Až doposud byla ekologická daň rozdělená do pěti kategorií – EURO 1 až EURO 5. Každá z variant má svůj ceník eko daně, kterou v případě koupě automobilu budete nuceni zaplatit. Kategorie EURO3,4 a 5 jsou v současnosti bez nutnosti placení eko daně, protože splňují potřebné emisní normy. Nové automobily musí splňovat emisní normy, takže placení eko daně se týká zejména ojetých automobilů. Za vozy v kategorii EURO 2 v současnosti platíte za eko daň 3 000Kč, kategorii EURO 1 platíte 5 000Kč a za kategorii EURO 0 je sazba  10 000Kč.

Chystané změny jsou ve dvou variantách

Podle dostupných informací jsou v současnosti připravovány 2 novely ekologické daně. Eko daň na auta ceník může mít tedy 2 možné podoby. Obě varianty ale navrhují zpoplatnit také normu EURO 3, která je v současnosti bez poplatků. EURO 4 i EURO 5 zůstanou bez zpoplatnění. Jak vypadá tabulka plánovaných změn.

Emisní norma Varianta 1 Varianta 2
EURO 0 10 000 Kč 8 500 Kč
EURO 1 10 000 Kč 8 500 Kč
EURO 2 5 000 Kč 3 500 Kč
EURO 3 3 000 Kč 1 500 Kč
EURO 4 a 5 Bez poplatků Bez poplatků

 

Eko daň se platí i v případě přenechání leasingu

V současnosti na našem trhu najdete hojně zastoupené automobily k prodeji i s titulkem – přenechám leasing. V takovém případě se většinou jedná o to, že současný majitel chce automobil prodat, ale vzal si na něj leasing, který již dále nechce platit. Auto vám většinou prodá zcela zdarma, výměnou za doplacení leasingu. Musíte ale myslet i na to, že se jedná o zcela běžný prodej a i u automobilů s přenecháním leasingu je nutné doplatit ekologickou daň.

Komerční sdělení