Je to lehce přes rok, když jsme psali o připravovaném hybridu Volkswagen XL1. Jedná se o model, který měl být původně jen koncept, ale následně se rozhodlo, že se vyrobí v omezeném množství a pár vyvolených bude mít možnost si ho dlouhodobě pronajmout.

Po několika letech práce bylo XL1 oficiálně předáno prvnímu zákazníkovi. Pokud se nic nezměnilo, tak stále platí, že vůz nelze zakoupit, ale je financován výhradně formou operativního leasingu, což znamená, že nový zákazník ho bude dlouhodobě užívat, ale do jeho vlastnictví mu nepřejde. Volkswagen bude pravděpodobně zkoumat zkušenosti a důsledky užívání nejen po skončení pronájmu, ale již v jeho průběhu. Výsledná data můžou ovlivnit vývoj a budoucnost celého vozu.

Tento diesel-elektro model zaujal především svou nízkou spotřebou, která je těsně pod hranicí 1 litr na 100 kilometrů, ale až v praxi se uvidí, zda je to opravdu reálné. Bez pomoci naftového motoru má dojezdová vzdálenost, na jedno nabití, dosahovat až 50 kilometrů. Slibovaná maximální rychlost je 160 km za hodinu a akcelerace z 0 na 100 km/h za 12,7 sekundy.

Zdroj: VW