Pravděpodobně každý z nás bude dříve či později řešit nákup a prodej auta. Cest jak postupovat je hned několik, ale teď se zaměříme na konkrétní zkušenost s prodej ojetého Golfu.

Prodat auto napřímo nebo přes autobazar?

Kamarád Jirka se rozhodl prodat svého 9 let starého Golfa. Po většinu času byl garážovaný, moc s ním „neprasil“ a byl bez nehody, pouze menší promáčknutí. Najeto měl něco kolem 84 tisíc kilometrů, většinu času po městě a občas delší trasy.

Zkráceně řečeno byl v dobrém stavu, což se o podobných modelech, které viděl prodávat na internetu, říct nedalo, takže za něj pochopitelně požadoval adekvátní částku. Chtěl ho zkusit prodat svépomoci, takže jednorázově rozhodil inzeráty, nasdílel na facebook, řekl kamarádům a známým.

Asi během 2,5 měsíce se mu pár lidí ozvalo, někteří v průběhu přestali komunikovat, pár jich dorazilo si auto prohlédnout a byl i jeden vážný zájemce. S tím se ale nedohodl na ceně, takže ho to pomalu přestávalo bavit.

Odhadem říkal, že s vyplňováním inzerátů, focením, domlouváním a prohlídkami zabral kolem 37 hodin a zaplatil pár stovek za telefon a topování inzerátů. Po téhle zkušenosti se rozhodl pro klasičtější cestu skrze autobazar.

Prodej vozu do autobazaru

Na trhu je nespočet bazarů, ale stejně tak nějak automaticky vybíráte mezi těmi největšími. Každý občas slyšíme o dobrých i špatných zkušenostech v jednotlivých autobazarech, což se ale dá do určité míry pochopit, když se vezmeme, že největší bazary prodají přes 50 000 aut ročně.

Po debatě ohledně výběru bazaru se nakonec Jirka rozhodl jít do AAA Auto. Jedním z důvodů bylo také to, že už s prodejem nechtěl ztrácet další čas a chtěl dostat peníze ihned, ne až po prodeji vozu.

Jak to probíhalo?

Golfa trochu vyčistil a zamířil přímo k místu, kde se auta vykupují. Byl před ním jeden člověk, takže musel počkat asi 20 minut. Když se dostal na řadu, tak začala prohlídka auta a další nezbytné náležitosti, včetně dotazu na požadovanou cenu, kterou trochu sebevědomě nadstřelil.

Po zhruba desetiminutové testovací jízdě šel výkupčí spočítat cenu, která je pro bazar reálná. Přišel s částkou, které byla pochopitelně o něco nižší, než Jirka původně navrhoval. Nakonec se domluvili na částce, která byla celkem férovým kompromisem. Následně stačilo vyřídit několik formalit a Jirka dostal vyplaceno domluvenou částku přímo na místě.

S odstupem času to hodnotí jako lehce pozitivní zkušenost. Během prodeje se nesetkal s ničím, co by ho nějak zaskočilo a vše bylo relativně na profesionální úrovni. Pár drobných mínusů by se našlo, ale ve výsledku dostal to, co chtěl.

PR